Alien Intelligence: An Introduction to AI for Architects

Alien Intelligence: An Introduction to AI for Architects

TARİH: 04 Haziran 2024

ALIEN INTELLIGENCE: AN INTRODUCTION TO AI FOR ARCHITECTS


7 Haziran Cuma günü saat: 19.00’da İzmir Mimarlık Merkezinde Prof. Neil Leach, “Alien Intelligence: An Introduction to AI for Architects” başlıklı sunumunu gerçekleştirilecektir. Sunumun ardından soru-cevap etkinliği olacaktır. Üyelerimizin bilgisine sunar, katılımlarını bekleriz.

(Etkinlik dili İngilizce olup çeviri yapılacaktır.)


Bugünlerde herkes yapay zekâ hakkında konuşuyor. Peki, ama yapay zekâ tam olarak nedir? Nasıl evrimleşti? Ve geleceği etkilemek için ne gibi bir potansiyele sahip? Bu konuşma sizi, insanlığın tartışmasız en önemli icadı olan yapay zekânın olağanüstü - ama çoğu zaman biraz da ürkütücü - potansiyelini inceleyen bir roller coaster yolculuğuna çıkarıyor. Konuşma, insan zekâsını çok aşacak ve mimarlık disiplinini tamamen dönüştürecek radikal olarak farklı bir zekâ biçimiyle - bir "uzaylı zekâsı" - yüzleşmek üzere olduğumuz sonucuna varıyor.

NEIL LEACH (FIU/Tongji/EGS'de Profesör) İngiltere'den bir mimar ve profesördür. Halen FIU'da Tasarım Doktorası Programını yönetmektedir ve ayrıca Architectural Association, Harvard GSD, Columbia GDAPP, Cornell, IaaC ve SCI-Arc'da düşünmüştür. Türkçe dâhil 10 dilde faaliyet gösteren çevrimiçi bir eğitim platformu olan DigitalFUTURES'ün kurucu ortağıdır. En son kitapları arasında Yapay Zekâ Çağında Mimarlık: Mimarlar için Yapay Zekâya Giriş ve Makine Halüsinasyonları: Mimarlık ve Yapay Zekâ bulunmaktadır.

---

Everyone is talking about AI these days. But what exactly is AI? How did it evolve? And what potential does it have to influence the future? This talk takes you on a roller coaster ride looking at the extraordinary - but often somewhat terrifying - potential of what is arguably the most significant invention of humankind. The talk concludes that we are about to face a radically different form of intelligence - an “alien intelligence” - that will far exceed human intelligence, and completely transform the discipline of architecture.

NEIL LEACH (Prof at FIU/Tongji/EGS) is an architect and professor from UK. He currently directs the Doctor of Design Program at FIU, and he also thought at the Architectural Association, Harvard GSD, Columbia GDAPP, Cornell, IaaC and SCI-Arc. He is the co-founder of DigitalFUTURES, an online educational platform that operates in 10 languages including Turkish. His most recent books included Architecture in the Age of Artificial Intelligence: An Introduction to AI for Architects and Machine Hallucinations: Architecture and AI.