Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Yaşar Üniversitesi Öğretim Elemanları Ortaklığıyla Liman Arkası Gezisi Gerçekleştirildi

Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Yaşar Üniversitesi Öğretim Elemanları Ortaklığıyla Liman Arkası Gezisi Gerçekleştirildi

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü öğretim elemanları Doç. Dr. Gülnur Ballice, Dr. Öğr. Üyesi Nağme Ebru Aydeniz ve Araş. Gör. Eda Paykoç’un yürütücülüğünde 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü, Liman Arkası Gezisi’ni gerçekleştirdi.

Organizasyon kapsamında İzmir’in mekânsal belleğinde, üretimin ve liman hazırlık aşamasının gerçekleştiği, liman ile fiziksel ilişkisi çok kuvvetli olan liman arkası bölgesinde yer alan beş yapı gezildi. Ziyaret edilen yapılar ile ilgili teknik ve yaşantısal bilgi ve deneyimlerin katılımcılara aktarımı, yürütücüler ve mekanlarda çalışan ya da çalışmış olan kişiler tarafından aktarıldı. İlk durak olan İzmir Elektrik Fabrikası’nın eski müdürü Süha Tarman, geziye eşlik etti ve katılımcılara tesisin teknik bilgilerini, çalışma prensiplerini, mekân ile ilgili anılarını ve mekânın geleceği ile ilgili beklentilerini paylaştı. Toprak Mahsülleri Ofisi Siloları’nda görevli Elektrik Mühendisi Sedat Çetin ve TMO İzmir Şube Müdür Yardımcısı Mücahit Azap, katılımcıları tesisin işleyişi ile ilgili bilgilendirdi. Ardından Alsancak Tren Garı ve Sümerbank Basma Sanayi Yerleşkesi ziyaret edildi, alan üzerine çalışan akademisyen yürütücüler mekânlar ile ilgili bilgilerini paylaştılar.

Gezi kapsamında ziyaret edilen mekanlar şöyle:

Alsancak Elektik Fabrikası, TMO Siloları, Tarihi Havagazı Fabrikası, Alsancak Tren Garı, Sümerbank Basma Sanayi Yerleşkesi

 

Grafik tasarım: Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık Yüksek Lisans öğrencisi