Tasarım Köyü İzmir Sergisi, İzmir Mimarlık Merkezi’nde Açıldı

Tasarım Köyü İzmir Sergisi, İzmir Mimarlık Merkezi’nde Açıldı

İzmir Mimarlık Merkezi, 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü Tasarım Köyü Sergisi açılışı ve söyleşisine ev sahipliği yaptı. Sergi kapsamında Tasarım Köyü organizasyonunun şimdiye kadar gerçekleştirilmiş iki kampında üretilmiş olan işlerin, atölyelerin ve sürecin bir çıktısı yer alıyor. Açılış ile birlikte gerçekleştirilen söyleşide Tasarım Köyü yürütücü ekibi amaçlarını, yer seçimlerini, yöntemlerini, şu ana kadar gerçekleşen atölyeleri, bir arada çalışma dinamiklerini ve deneyimlerini katılımcılar ile paylaştılar.

Sergi, 23 Mayıs’a kadar İzmir Mimarlık Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

 

Tasarım Köyü İzmir hakkında:

“Tasarım disiplinleri -mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, iç mimarlık, grafik tasarım, peyzaj mimarlığı…- okullarda öğrendiğimiz ve çalışma hayatında deneyimlediğimiz şekliyle her zaman kent odaklı pratikler olarak görünür olmaktadır. Tasarım bölümlerinde okuyan öğrenciler olarak üniversite eğitimi boyunca, tasarıma kent ölçeğinden bakmaktayız. Oysa ‘tasarım’ ne tamamen kent ile ne de akademik eğitimle ilgilidir.

 

Tasarım Köyü olarak amacımız temel olarak;  bugün artık büyükşehir yasası ile sayıları ve nüfusu giderek azalan* köylerdeki yerel bilginin ve okulda öğrendiklerimizin arakesitinde düşünmek, konuşmak ve üretmektir. ''Kentli olanaklarını ve teknolojilerini'' bir kenara koyarak, nispeten zamanın daha döngüsel aktığı bir bağlamda, köydeki üretim ilişkilerini, sosyal ilişkileri atölyelerde ve köyde kaldığımız süre içerisinde kendi yaşantımızda deneyimlediğimiz informal bir öğrenme ve paylaşım alanı oluşturmaktır.”

 

Tasarım Köyü’ne  büyük çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere yurt içi ve yurt dışından toplam 810 öğrenci başvuru yaptı. Bu öğrencilerden 190’ı Tasarım Köyü’ne katılım sağladı. Bu öğrenciler 11 farklı tasarım disiplininden gelerek disiplinler arası bir toplam oluşturdu. Şimdiye kadar yürütücülerle birlikte 260 kişinin yolu Tasarım Köyü’ nden geçti ve toplamda 28 atölye yürütüldü.

 

Tasarım Köyü İzmir Ekibi: Deniz Yıldırım, Fatmanur Çakır, Şirvan Kaya, Amine Sena Koçer, Tansel Ünal, Can Kalınsazlıoğlu, Dilay Keskin,  Buğra Güngör, Aylin Özkan, Abdülkadir Keleş, Yeliz Yıldırım

 

(www.tasarimkoyuizmir.org)