Ünlü Mimar William Alsop Hayatını Kaybetti

Ünlü Mimar William Alsop Hayatını Kaybetti

Mimarlık dünyasının önemli karakterlerinden ve yeteneklerinden biri olan İngiliz mimar William Alsop, 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü hayatını kaybetti. aLL Design mimarlık firmasının kurucusu Alsop, renkli, dışavurumcu, oyuncu ve yenilikçi tasarımlarının yanında; sıcak ve cömert kişiliğiyle tanınıyordu. En tanınmış yapıları arasında İngiliz mimarlığının en büyük ödülü olan Stirling Prize’ı 2000 yılında almış olan Londra’daki Peckham Kütüphanesi yer almaktadır.

William Alsop, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin 2011 yılı Mimarlık Haftası etkinliklerinde konuk olmuş, Scott Lawrie ile birlikte “Bir Mimar ve Uygulamaları” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirmişlerdir.

 

 

William Alsop kimdir?

1947 yılında Northampton, İngiltere’de doğmuş olan mimar, Canterbury Mimarlık Okulu’nda ve sonrasında Londra’da Mimarlık Derneği Mimarlık Okulu’nda eğitimini tamamladı. O yıllarda, henüz öğrenciyken Richard Rogers ve Renzo Piano’nun birinci olduğu Paris Centre Pompidou tasarım yarışmasında ikincilik ödülünü aldı. Maxwell Fry ve Cedric Price gibi mimarların yanında çalışmasının ardından 1981 yılında John Lyall ile Alsop & Lyall adlı ilk firmasını kurdu. Sonraki yıllarda ikiliye Jasn Störmer’in de katılmasıyla ekip, “Alsop, Lyall ve Störmer” adını aldı ve Londra’da North Greenwich metro istasyonu tasarımını gerçekleştirdiler. Lyall’ın ortaklıktan ayrılmasının ardından, firma bu kez Alsop & Störmer adı ile çalışmaya devam etti. 1993’te Hamburg Feribot Terminali’ni; sonraki yıl Marsilya, Fransa’da mavi çelik konstrüksiyon ve camlaması dolayısıyla “Le Grand Bleu” olarak da bilinen Hôtel du Département bölgesel yönetim genel merkezini tasarladılar. Aynı firma, en büyük başarısını güneybatı Londra’da bir eğitim ve kamu binası olan Peckham Kütüphanesi ile kazandı. Bina, bakır kaplama malzemesi ve taşıyıcılar üzerinde yükselen ve köprüler ile ulaşılan dahili kapsülleri içeren üst kotu ile öne çıkmaktadır. 2000 yılında Alsop ve Störmer yollarını ayırdılar ve William Alsop, Alsop Mimarlık’ı kurdu. 2004 yılında Ontario Sanat ve Tasarım Üniversitesi’ne yaptığı eklenti, mimarın mesleki bakış açısını büyük ölçüde yansıttığı en iyi örneklerdendir.

William Alsop ayrıca Kent’teki University for the Creative Arts’a bağlı Canterbury Mimarlık Okulu’nda eğitmen olarak görev yapmıştır. Mimar, 1999 yılında İngiliz Kraliyet Onur Nişanı ile ödüllendirilmiştir. 

 

Kapak fotoğrafı: https://www.alessi.com

Fotoğraf 1: Peckham Kütüphanesi, William Alsop, 2000; www.mimoa.eu ; Marieke Mannens

Fotoğraf 2: Ontario Sanat ve Tasarım Üniversitesi ek binası, William Alsop, 2004;  Richard Johnson