"Küçük Mimarlar: Mimarlık Her Yerde" Çocuk Mimarlık Atölye Çalışması Gerçekleşti

"Küçük Mimarlar: Mimarlık Her Yerde" Çocuk Mimarlık Atölye Çalışması Gerçekleşti

Mimarlar Odası İzmir Şubesi  Çocuk Mimarlık Komisyonu tarafından düzenlenen "Küçük Mimarlar: Mimarlık Her Yerde" atölye çalışması 23-26 Ocak 2017 tarihleri arasında İzmir Mimarlık Merkezi'de gerçekleşti. Birbirini takip eden 4 atölye çalışmasına 9-11 yaş arasında 16 çocuk katıldı. Çocukların yapılı çevreye dikkatlerini çekmek, düşünme becerilerini artırmak, çevre-dostu davranışı teşvik etmek, daha iyi bir geleceğe yönelik sorumluluklar edindirmek atölye çalışmalarının amaçlarındandı. 

İlk gün; "Barınak" başğı altında gerçekleşen atölyede farklı yaş grubundaki çocuklara oyuncak hayvan figürleri dağıtıldı ve çocukların ellerindeki çeşitli malzemelerle seçtikleri hayvana yaşam alanı tasarlamaları istendi. 

İkinci gün; "ideal Evim" atölye çalışmasında bu kez de kendi yaşam alanlarının ne şekilde olmasını istedikleri soruldu ve tasarlamaları için ellerine bir kutu verildi. Sahip oldukları kutu ile kendileri için en ideal evin ne şekilde olması gerektiğini anlatmaları istendi. Atölyede, çocukların gelişiminde önemli yer tutan mekan algısını ortaya çıkarmak amaçlandı. 

Üçüncü gün; Atölye yürütücülerinden Hümeyra Birol Akkurt'un sunumuyla başlayan çalışmada çocuklara İzmir'in tarihçesi ile ilgili kısa bir bilgi verilip, 1900'lü yılların başlarındaki İzmir'in çeşitli yapılarından başlayarak günümüze kadar gelebilen örneklerle slayt gösterisi yapıldı. Daha sonra bu yapılardan Tarihi Asansör'ün girişinde bulunan "Dario Moreno" sokağı seçilerek, sokak üzerinde bulunan binaların cephelerini yeniden tasarlamaları istendi. 2'şerli gruplar halinde çalışan çocuklar sokağın iki tarafını da kendi hayallerindeki cepheleri oluşturarak tamamladılar. 

Atölyenin son gününde ise; Atölye yürütücülerinden Hikmet Gökmen "Çocuk ve Sokak" başğı altında çocuklarla oyun oynadıkları alanlar ile ilgili sorular sordu ve çocukların eline verilen postitlere yaşadıkları kent içinde neleri sevip, neleri sevmediklerini yazmaları istendi. Yaşadıkları çevrenin ve kentin farkında olmalarını amaçlayan atölyede mimarlık ve kent üzerine nasıl ilişki kurabildikleri yazdıkları notlarla anlatıldı. Daha sonra yaşadıkları kent için logo tasarlamaları istendi. Atölye çalışmasının son gününde öğrencilerin tasarladığı işlerin hepsi sergilendi ve atölye çalışmasına katılan, Utku Atay Burkut, Mirel Yılmaz, Maya Koza Oran, Tuna Altun, Ekin Küçük, Elif Susup, Ekin Bağcı, Esin Umay Diktaş, Devin Özkan, Ada Akkurt, Ateş Özkaban, Adil Selim Kapucu, Defne Balçu, Bade Kundak ve Ömürcan Aruk için hazırlanan sertifikalar Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Alpaslan tarafından verildi. Ayrıca atölye çalışması boyunca katkılarından dolayı; Ebru Güller, Ebru Türkdamar Diktaş, Zübeyda Özkan, Ece Ceren Önder, Feyzal Özkaban, Hümeyra Akkurt, Bilge Karakuş, Gözde Gümüşayak ve Burcu Gülay Taşçı, Aylin Özkan, Abdülkadir Keleş, Abdurrahman Çoban, Tuğçe Kiraz, Nusret Uşun, Nazlı Gemicioğlu ve Gökçe Çakır'a teşekkür belgesi verildi.