CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Mimarlık Merkezi’nde TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ile Buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Mimarlık Merkezi’nde TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ile Buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programı kapsamında İzmir Mimarlık Merkezi’nde TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP İl Yönetimi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile CHP'li Belediye Başkanları katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya TMMOB’a bağlı Odaların İzmir Şube Başkanları ve temsilcileri katıldı.

Ziyaret sırasında, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut AKDEMİR tarafından İzmir depremi sürecinde yapılan çalışmalar ve değerlendirmeler aktarıldı. Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin Kordon Yolu, Konak Meydanı, İstinye Park Projesi, Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Körfez Geçişi Projeleri gibi örnekler üzerinden “TMMOB Olmasaydı İzmir Nasıl Bir Kent Olurdu” sorusuna cevaben kurgulanmış sunumunun da katkısıyla ile TMMOB ve bağlı Odalar tarafından Kente yönelik yürütülen projeler Kılıçdaroğlu ile paylaşıldı. Kent Suçları Haritası üzerinden değerlendirmeler yapılırken, diğer taraftan devam eden kente yönelik projeler ile ilgili görüşler ve mücadeleler paylaşıldı.

Toplantının devamında, kentin planlanmasına yönelik kararlar, doğal sit statülerindeki değişiklikler, Elektrik Fabrikası örneği gibi kent kimliğin yönelik müdahaleler ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. İnciraltı ve Çeşme Turizm Projesi ile ilgili görüşlerin paylaşıldığı sunum kapsamında; yerel yönetimlerin kamucu ve halkçı belediyecilik anlayışına uygun olarak kamu ve tolum yararı,bilim, mühendislik ve hukuka uygun davranmaları noktasına vurgu yapıldı. Bu kapsamda mühendis mimar ve şehir plancılarının özlük hakları, TMMOB asgari ücret tarifesinin uygulanması ve mesleki denetim sürecinin de bu anlayışın bir ürünü olarak yerel yönetimlerde uygulanması gerekliliğinin altı çizildi. Yerel Yönetim çalışmalarında da liyakat ve etik kavramı ile mahkeme kararlarına uyulması ve hukuka uygun davranılması gerektiği belirtildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan değerlendirme ile sağlıklı ve yaşanabilir kentler ve ülkede yaşayabilme hedefinin temelinin bilim mühendislik ve planlama olduğu, bu sürecin de hukuk, adalet , liyakat ve ahlak vurgusu yapıldı. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından İzmir İçin yapılan mücadelenin çok değerli olduğu ve devam etmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu; Yerel Yönetimler ya da Belediye Başkanları ile çözülemeyen her konuda doğrudan kendisine ulaşılmasını isteyerek, Belediye Başkanlarına da hukuka ve mahkeme kararlarına uyulması çağrısı yaptı.