İZMİR DEPREMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!

İZMİR DEPREMİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, depremin hemen sonrasında TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu ile birlikte ağır hasarlı olan binaların olduğu yerlerde alan ziyaretlerine başlamıştır. Amaç, doğru bilginin oluşturulması için yerinde sıcağı sıcağına gözlem yapmaktır.

Yine bu doğrultuda 31 Ekim Cumartesi günü de İzmir İl Koordinasyon Kurulu başkanlığında ilgili odalar yerinde tespitler ve belgeleme yaparak şu ana kadar en doğru bilgiyi oluşturmuş ve bu bilgi güncel tutulmuştur.

Depremin ilk anda yarattığı büyük zararın fotoğrafını oluşturabilmek ve enkaz kaldırma çalışmaları sonrasında kaybolacak bilgileri elde etmek amacıyla; drone çekimleri, fotogrametrik yöntemler ve lazer tarama cihazları kullanılmıştır. Ayrıca ilerleyen saatlerde arama kurtarma çalışmaları sırasında yapılarda anlık yatma ve çökme miktarlarının tespit edilebilmesi için sahada ölçümler gerçekleştirilmiştir ve bilgiler AFAD ekipleri ile anında paylaşılmıştır.

Bu bilgilerle oluşturulmuş haritaya http://u.osmfr.org/m/517134/ adresinden erişebilirsiniz.

Ayrıca depremde yapıları zarar görmüş hemşehrilerimizin kendi yapıları ile ilgili bilgileri kendilerinin girebileceği, bu sayede elde edilen fotoğraflardan ön inceleme yapabileceğimiz bir program da oluşturulmuştur. Amaç ağır hasarlı yapılara hemen müdahale edilmesi için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne veri akışı sağlamaktır.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile defalarca yapılan görüşmeler sonucunda Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri odasından ilgili arkadaşlarımız hasar tespit eğitimi almışlar; ancak buna rağmen hala bizlerle çalışılmak istenmemiştir. İzmirli mimar ve mühendislerin inatla sistemin dışında tutulması sebebi ile çalışmalarımızın İzmir İl Koordinasyon Kurulu çatısı altında yürütülmesine karar verilmiştir.

Bugünden itibaren alanda inşaat mühendisleri, mimarlar ve barodan katılacak avukat arkadaşlarımız ile gezecek ekipleri; yapınız ile doğru şekilde yönlendirmek için www.izmirdepremi.com adresinden gerekli bilgileri girmenizi ve TMMOB ekiplerinden destek almanızı rica ediyoruz.

TMMOB bu işi sizlerin daveti ile yapabilmektedir, yetkisi yoktur. Yetki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerindedir. Oluşturduğumuz haritalama çalışmamızı kullanmak için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nü tekrar göreve çağırıyoruz. TMMOB ekiplerinden görüş almak isteyen tüm hemşehrilerimizi ise www.izmirdepremi.com adresinden bilgi doldurmaya davet ediyoruz. Yükleyeceğiniz kişisel bilgiler 3. kişilerle paylaşılmayacak ve şahıslar tarafından haritada görünmeyecektir.

Detaylı bilgi 0539 7927652 no’lu telefondan alınabilir.

Depremde kaybettiğimiz hemşehrilerimizin yakınlarına başsağlığı dileriz. Bu acıyı bir daha yaşamamak umudu ile hepimize geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu