Mimarlık Haftası Açılış Konuşmalarını İlker Kahraman, Cemre Şahin Kazıcı ve Güngör Kaftancı Gerçekleştirdiler

Mimarlık Haftası Açılış Konuşmalarını İlker Kahraman, Cemre Şahin Kazıcı ve Güngör Kaftancı Gerçekleştirdiler

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, 2020 yılında da Mimarlık Haftası’nı coşkuyla kutluyor.

Pandemi koşullarında üyelerimizle bir araya gelemesek de, her yıl kutlamaya alışık olduğumuz Mimarlık Haftası’nı İzmir Mimarlık Merkezi youtube hesabımızdan çevrimiçi etkinliklerimizle kutluyoruz.

Mesleki birlikteliğimizi güçlendirmek için büyük önem taşıyan bu önemli Haftamızın açılış konuşmalarını bu sene 5 Ekim 2020 tarihinde Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İlker Kahraman, Aydın Temsilciliğimizin Başkanı Cemre Şahin Kazıcı ve İzmir’de önemli üretimlerde bulunmuş olan Y. Mühendis Mimar Güngör Kaftancı gerçekleştirdiler.

 

İzmir Mimarlık Merkezi youtube kanalımızdan yayınlanan konuşmasında Dr. İlker Kahraman, pandemi ve iklim değişikliği gibi hayati önemi olan küresel konuları, Mimarlar Odası olarak örgütlülüğün ve birlikteliğin önemini kavrayarak, profesyonel biçimde ele almanın gerekliliğini ifade etti. Kahraman, bu olağanüstü koşullarda değişen mekân anlayışı üzerine çalışmanın; geleceği şekillendiren önemli aktörlerden olan mimarların ve Mimarlar Odası’nın en önemli rollerinden birini tanımladığına vurgu yaptı. Bu acil ve elzem konuların ardından Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin Mimarlık Haftası için tasarlamış olduğu etkinliklerin sunumunu yapan İlker Kahraman, tüm meslektaşlara iyi bir hafta dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmalarından ikincisini Mimarlar Odası Aydın Temsilciliği Başkanı Cemre Şahin Kazıcı gerçekleştirdi. Şahin Kazıcı konuşmasında, UIA tarafından bu sene Mimarlık Haftası teması olarak belirlenmiş olan “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” başlığına vurgu yaparak; güncel kentsel sorunlara ve pandeminin tekrar görünür kıldığı kentlerdeki altyapı sorunlarına değindi, tüm bu mekânsal konuları hem etkileyen hem de bunları sorgulayan bir meslek olarak mimarlığın zorluğunu ve önemini vurguladı. Cemre Şahin Kazıcı, daha iyi mimarlık ortamlarında buluşma dileğini tüm meslektaşlara iletti.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin davetiyle, meslek haftamızın açılış konuşmalarından üçüncüsünü İzmir için önemli mesleki üretimlerde bulunmuş olan Yüksek Mühendis Mimar Güngör Kaftancı gerçekleştirdi. Deneyimli bir mimar olarak genç kuşatan meslektaşlara önerilerini ileten Kaftancı, mesleki konulardaki yerel sorunlarından bahsederek, mimarlığın ne olduğu ve ne olması gerektiği üzerine mekâna ve zamana göre değişebilecek yanıtları aradı. Bu anlamda mimarların bu önemli soruları sürekli sorarak doğruyu aramalarını öneren deneyimli mimar; Mimarlar Odası’nın en önemli görevlerinden birinin önemli mesleki konularda doğruları tespit edip, bunları sadece yöneticilere değil topluma anlatmak ve bu yolla toplumu da bilinçlendirmek olduğunu belirtti.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin hafta boyunca sürecek, özenle hazırlanmış 2020 yılı Mimarlık Haftası programı İzmir Mimarlık Merkezi youtube hesabından takip edilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=YZH7mcmdyXk&t=20s

https://www.youtube.com/watch?v=QI0Y-VEFOro&t=60s

https://www.youtube.com/watch?v=jVZ9pXhtS88&t=185s