MİMARLIK HAFTASI  GÖRKEMLİ KUTLANDI

MİMARLIK HAFTASI GÖRKEMLİ KUTLANDI

Dünya Mimarlık Günü kutlamaları dolu dolu geçti. İki ayrı sergi açıldı, söyleşiler, atölyeler ve geziler büyük ilgi gördü 

Mimarlar Odası İzmir Şubesi,  7 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nü, bu yıl da  tüm haftaya yayılan yoğun bir etkinlik programı ile kutladı.  Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve kalabalık bir  davetli grubunun katıldığı açılışta, mimarlık mesleğinde 50 ve 30. yılını dolduran 80 üyemiz plaketle onurlandırıldı.  

Aynı gün, Değişen İzmir ve Eski İzmir olmak üzere 2 ayrı sergi açılışı gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı H. İbrahim Alpaslan açılış konuşmasında, yaşanan ekonomik süreçten mimarların yoğun etkilendiğine dikkat çekerek “Mimarlar iş bulamıyor. 1 yıldır iş alamayan mimarlık büroları var. Hiç olmadığı kadar mimar işsizliği ile karşı karşıyayız ama hala tüm Avrupa’nın toplamından fazla sayıda mimarlık fakültemiz mezun vermeye devam ediyor” mesajını verdi.

GEÇMİŞ, BUGÜN VE GELECEKTE KONUT

Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından Dünya Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, Türkiye’nin önemli mimarlık eleştirmenleri Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju ile dünya çapında nitelikli projelere imza atan mimar Emre Arolat’ın  katıldığı ‘Herkes İçin Konut’ söyleşisi yoğun ilgi gördü.

Ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında kazandığı ödüllü projeleri ile tanınan Emra Arolat günümüz konut proje anlayışını  kendi perspektifinden aktarırken, Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju konjonktürel yaklaşımları eleştirdi.

İzmir Mimarlık Merkezi’nde yer alan 400 kişilik konferans salonunun tümüyle dolduğu söyleşiyi, amfide kurulan barkovizyondan da yaklaşık 250 kişi izledi.

Ayrıca  Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin’le “Bir Mimar ve Uygulamaları” başlıklı söyleşisi, kiliseler gezisi,  Çanakkale Gezisi  hafta kapsamında gerçekleştirilen diğer önemli etkinlikler oldu.