Mimarlık Haftası Etkinlikleri İki İlgi Çekici Gezi ile Sonlandı:  Kiliseler ve Çanakkale Gezileri

Mimarlık Haftası Etkinlikleri İki İlgi Çekici Gezi ile Sonlandı: Kiliseler ve Çanakkale Gezileri

Bu sene de çeşitli etkinliklerle İzmir Mimarlık Merkezi’nde kutlanan Mimarlık Haftası iki ilgi çekici gezi ile sonlandı.

11 Ekim Cuma günü Prof. Dr. Ergün Laflı eşliğinde gerçekleştirilen Kiliseler Gezisi’nde, katılımcılar Alsancak bölgesindeki kiliseleri ve ilişkili yapıları ziyaret etme ve konuyla ilgili bilgilenme fırsatı buldular. Ziyaret edilen yapılar şöyle: St John the Evangelist Anglikan Kilisesi, Saint-Joseph Fransız Lisesi, Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi (eski Fransız Saint-Antoine Hastanesi), Santissimo Rosario Latin Katolik Katedrali, İtalyan İlkokulu ve Ivrea Rahibeleri Şapeli, Aziz Yuhanna Latin Katolik Katedrali.

12-13 Ekim haftasonunda ise Çanakkale – Troya Müzesi Gezisi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında ilk gün Adatepe Zeytinyağı Müzesi, mimarı Coşkun Karadeniz eşliğinde Küçükkuyu ve Kayalar Köyü'nde yer alan konutlar, Han Tümertekin'in Büyükhüsun Köyü'nde yer alan konut çalışmaları ve Çanakkale Merkez'de yer alan Aynalı Çarşı, Yalıhan, Saat Kulesi ve Truva Atı Heykeli ziyaret edildi. Gezinin ikinci gününde katılımcılar Troya Ören Yeri’ni ve yapının mimarı Ömer Selçuk Baz ile birlikte Troya Müzesi’ni ve ardından Murat Hüdavendigar Camii’ni, Assos Ören Yeri’ni ve Yeşilyurt Köyü’nü gezdiler. Gezi esnasında meslektaşımız, değerli sanatçı Nejat Yavaşoğulları da gezi ekibine katıldı.


 

Tamamlanan Mimarlık Haftası etkinliklerinin ardından Şubemizin etkinlikleri Ekim ayında devam ediyor. Etkinliklerimiz ile ilgili bilgilere sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan veya şubemizi arayarak ulaşabilirsiniz.