I. M. (Ieoh Ming) Pei 102 Yaşında Hayatını Kaybetti

I. M. (Ieoh Ming) Pei 102 Yaşında Hayatını Kaybetti

Paris Louvre piramidinin, Hong Kong Çin Bankası Kulesi’nin ve Doha İslam Eserleri Müzesi’nin de aralarında bulunduğu pek çok ikonik yapının mimarı I. M. (Ieoh Ming) Pei, 16 Mayıs 2019 tarihinde hayatını kaybetti.

1917 yılında Guangzhou, Çin’de dünyaya gelen Pei, mimarlık eğitimi almak üzere 17 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. 1940 yılında MIT’den lisans, 1946 yılında ise, 1948’e dek asistan profesör olarak görev yaptığı Harvard Üniversitesi Tasarım Okulu’ndan yüksek lisans diplomasını aldı. O yıl New Yorklu bir firma olan Webb&Knapp’ten davet aldı. Harvardlı genç tasarımcıları bir araya getirerek kurduğu ekibiyle Pei, büyük ölçekli mimari ve kentsel projelerin ülke çapında üretimine başladı. 

I. M. Pei 1955 yılında meslektaşları Henry Cobb ve Eason Leonard ile I. M. Pei&Associates firmasını kurdu. Webb&Knapp’ten resmi olarak ayrıldıktan sonra firma 1966‘da I. M. Pei&Partners, son olarak da 1989’da Pei Cobb Freed&Partners olarak anılmaya başlandı. 

Pei’nin kişisel mimari stili heykelsi bir kompleks olan Boulder, Colorado National Center for Atmospheric Research (1967) ve bu yapıda kullanılan, firmasının özel uzmanlık geliştirdiği yerinde dökme beton malzeme ile kendini gösterdi. Bu aralıkta Pei ulusal düzeyde ilgi odağı olan bir dizi müze projesine imza attı. Kariyeri boyunca Pei; içlerinde Grand Louvre (Paris, 1989), Miho Müzesi (Shiga, Japonya, 1997), Suzhou Müzesi (Suzhou, Çin, 2006) ve Doha İslam Eserleri Müzesi’nin (Katar, 2008) bulunduğu bir düzineyi geçkin müze projesi gerçekleştirdi. 

I. M. Pei kiliseler, hastaneler, belediye binaları, akademik fasiliteler ve kütüphanelerden oluşan çok çeşitli kurumsal proje üretti. 1954 yılında Amerikan vatandaşı olan Pei, 1970lerde döndüğü anavatanında Fragrant Hill Hotel (Kokulu Tepeler Oteli, Beijing, 1982) ve Suzhou Müzesi projelerini hayata geçirdi. Bu projelerle gelişmiş yapı teknolojisini yerli inşa pratikleriyle buluşturarak, modern mimarlığın yeni, Çin’e ait bir formunu yarattı. 

1990 yılında Pei Cobb Freed&Partners’dan emekli olarak ayrılan Pei, çeşitli firmalarla farklı projeler üzerinde çalışmaya devam etti. Louvre’a yaptığı modern dokunuş ile Fransa’dan, ve çalışmalarından ötürü ABD’den çeşitli onur madalyalarına layık görüldü. 1983 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Pei’nin Harvard, Columbia ve Brown’ın yanı sıra, ABD ve diğer ülkelerin farklı üniversitelerinden fahri doktora ünvanları bulunuyordu.   

  Boston John F. Kennedy Kütüphanesi ve Müzesi, Getty Images. 

Doha İslam Eserleri Müzesi, Katar, Getty Images.

Louvre Piramidi, Paris, AFP. 

Orijinal haber kaynağı https://www.pcf-p.com/about/i-m-pei/ den derlenerek çevrilmiştir.