"Asfalyalar Atmasın!" Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

"Asfalyalar Atmasın!" Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

İzmir Tarihi Elektrik Fabrikası’nın kamu mülkiyetinde ve kullanımında kalması için oluşturulan ‘Asfalyalar Atmasın’ grubu 8 Şubat 2019 Cuma akşamı İzmir Mimarlık Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda, Avukat Senih Özay, Mimarlar Odası Başkanı H. İbrahim Alpaslan ve Reşat Kutucular yapının tarihi, önemi, güncel statüsü, kamunun elinde ve kullanımında kalması için oluşturulan yol haritası hakkında konuşma yaptı.

Mimarlar Odası Başkanı İbrahim Alpaslan tarihi elektrik fabrikasının tarihinden bahsederek, “1989’dan günümüze kadar 30 yıllık süreçte çürümeye terk edilmiş durumdadır. 3 Mayıs 2018'de satışa çıkarıldı. Geçenki ihaleden iyi sonuç aldıktan sonra Mimarlar Odası olarak basın açıklaması yapmıştık. Bu yapı adına ilerisi için şunları düşündük. Yapı yıkılmadan kent yaşamının içinde özgünlüğünü yitirmeden dönüştürülebilir. Mimarlar Odası olarak da ulusal öğrenci mimari fikir projesi yarışması düzenledik. Bu yapının kamu mülkiyetinden çıkmaması gerekiyor. Bu yapının tescilden düşürülmesi gibi bir endişemiz var. Dolayısıyla bu iki kolda mücadelemizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı. Avukat Senih Özay, Tarihi Elektrik Fabrikası’nın özelleştirme süreci ve satışındaki hukuki süreçlerden bahsetti. Panele katılım gösterenler arasında sürecin nasıl ilerlemesi ve çözüme ulaşılması için neler yapılması gerektiği ile ilgili karşılıklı fikirler sunuldu.

İz Gazete'den alıntılanmıştır > https://www.izgazete.net/politika/tarihi-elektrik-fabrikasinin-ozellestirilmesine-karsi-asfalyalar-h32692.html

Fotoğraflar: Ahmet Giliz