Ege Mimarlık Dergisi 100. Sayı Lansmanı İzmir Mimarlık Merkezi’nde Gerçekleştirildi

Ege Mimarlık Dergisi 100. Sayı Lansmanı İzmir Mimarlık Merkezi’nde Gerçekleştirildi

Türkiye’nin mimarlık literatürünün saygın ve köklü yayınlarından biri olan, 1991 yılındaki ilk sayısından bugüne kadar yayın hayatına devam eden, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin 27 yaşındaki dergisi Ege Mimarlık’ın 100. sayısı çıktı.

Derginin bir süredir üzerinde çalışılan değişim sürecinde; bugüne kadar yoğun emekle ve özverilerle gelen derginin, gelişen iletişim olanakları, okuyucularının yorum ve önerileri üzerine, Türkiye’de akademik açıdan önemli bir kriter olarak tanımlanan indekslerce taranma statüsünü devam ettirmekle birlikte daha geniş kitlelerce keyifle okunacak, daha kolay ve yaygın paylaşımların yapılabileceği bir medyaya doğru evriltilmesi amaçlandı. Dergide makale formatındaki üretimlerin yanı sıra daha kısa formattaki yayınlara ve görsel üretimlere de yer açılması yönünde çalışmalar sürdürüldü. Nihayetinde, derginin 100. sayısı bu çabanın bir ürünü olarak ortaya çıktı. 

100. sayının ilanı, tanıtılması ve kutlanması amacıyla İzmir Mimarlık Merkezi’nde lansman ve kokteyli gerçekleştirildi. Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. İbrahim Alpaslan’ın yanı sıra deneyimli konuk editörler Banu Binat, Müge Cengizkan, Bülend Tuna ve Derya Nüket Özer konuşmalar yaptılar. Ege Mimarlık’a emek vermiş önemli kişilerden Hasan Küçükkara, Sevgi Molva ve Güngör Kaftancı dergi ile ilgili anılarını paylaşıp, görüş ve dileklerini sundular.