Hollandalı Mimar Meindert Booij'in Sunumu 6 Mayıs 2015 Tarihinde İzmir Mimarlık Merkezi'nde Gerçekleşti


Yaşar Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenen Meindert Booij sunumu 6 Mayıs tarihinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşmiştir.
1969 ve 1976 yılları arası Delft University of Technology’de mimarlık eğitimini tamamlayan Mimar Booij mesleğini ekibi ile 1910 yılında kurulan eski tütün, çay ve kahve üreten (1930) Van Nelle Fabrikası’nın dönüşmesiyle oluşan ‘’tasarım fabrikasında’’ devam ettirmektedir. 2014 yılında bu eşsiz fabrika UNESCO Dünya Miras listesi arasına girmiştir. Fabrika da mimari showroomlar, sergiler, atölyeler yapılmakta, eski ekipmanlar restore edilerek sergilenirken, makinelerin yerinde tasarım ofisleri ile kütüphane yer almaktadır.
Sürdürülebilir, esnek, tarihe saygılı, yapı teknolojilerini iyi kullanabilen bir mimari anlayışa sahip olan mimar diğer yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Booij sunumunda nitelikli ve özgün projelerini aktarırken, tasarımlarında en önem verdiği konunun esneklik ve sürdürülebilirlik ilkeleri olduğu anlaşılmaktadır. Çatıda güneş enerjisi uygulamalarından yağmur suyu toplama sistemlerine, binayı farklı kotlarda tasarlayarak asansör ve merdiven yerine kullanılan rampalar ile enerji tasarrufundan kış bahçelerinin hava filtresi işlevine, depreme dayanıklı strüktür ve malzeme seçiminden ısıtma sistemlerine ve gün ışığı kullanımına kadar düşünülen ilkeler yapılara uygulanmıştır.
Renk ve malzeme kullanım kriterleri de değerlendirilmiştir. Mimarın deyimiyle ‘’Gri renk mekana esneklik katmaz’’ bu nedenle yapıların iç mekanlarında renk oldukça önemli. Booij tasarımlarında gözlemleyip memnun olduğu bir noktayı şu şekilde açıklamakta; ‘’Yapının beklenmedik şekilde kullanımını görmek beni sevindiriyor’’. Bu sonuç tasarıma başlarken amaç edindiği ilkelerin( esneklik) uygulamasında ki başarısını göstermektedir.
Sunum da ayrıca BIM (Bina Bilgi Modellemesi) tekniği ile aktarılmıştır. Sunumda aktarılan diğer yapılar; Feijenoord Football Stadium(1937), World Music and Dance Center Rotterdam(2003-2006), Fioretti College(2010-2013), Master Plan Campus Wındesheim University ofApplied Sciences(2006), Master Plan Research Campus Chemelot(2005), Energy Acedemy Europe Groningen(2013), Green Living City(2010), Sonneveld House Rotterdam(1932).