Buca Gezisi Hümeyra Akkurt Eşliğinde Gerçekleşti


Buca gezisi Doç. Dr. Hümeyra Birol Akkurt eşliğinde 9 Mayıs 2015 Cumartesi günü gerçekleşti. Yapımı 19’uncu yüzyıl sonlarına dayanan De Jongh Köşkü şimdiki Şifa Üniversitesi Kampüsü bahçesi önünde başlayan gezi öncesinde, De Jongh Köşkü terasında üniversite yönetimi tarafından hazırlanan sürpriz kahvaltı daveti gerçekleşti.
Köşkün restorasyonunu yapan Mimar Salih Seymen eşliğinde gezilen yapı hakkında bilgi alındı. Heykel Meydanı üzerinde ve devamı olan Erdem Caddesi üzerinde yer alan Protestan Kilisesi ve Levanten konutları ziyaret edildi. Dumlupınar Mahallesi’nde varlığını sürdüren tescilli yapıların bulunduğu sokaklar, Hümeyra Birol Akkurt tarafından aktarılan kentin tarihi, sosyal, ekonomik ve mimari gelişimi bilgileri eşliğinde gezildi. Levanten konutlarının mimari üslubu, plan şemaları, detayları üzerinden bilgilendirmeler yapıldı. Buca Belediyesi Kültür- Sanat Merkezi olarak işlevlendirilen Fargoh Köşkü Buca Belediyesi izni ile gezildi.
Fargoh köşkü karşısında yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Kampüsü yer alan Rees Köşkü ve bahçesi ziyaret edildi. Hemen yakınında bulunan tarihi Buca Garı hakkında bilgilendirme yapıldı. Gezi rotası Barış Manço Sakak’ta bulunan tescilli konutlar ile devam etti.
Restorasyonu sonrası 2004 yılında İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından Kentli İzmir’li Dalında ‘’Tarihe Saygı/ Yerel Koruma Ödülü’’ alan yapı önünde incelemeler ve tartışmalar yapıldı. Mahallenin eski adı olan Yanıkkahveler isimli aynı zamanda mahallenin önemli kamusal odak noktası olan kahvehanede mola verildi. Gezi 111 Sokak boyunca uzanan konutların incelenmesi ve fotoğraflanmasıyla son buldu.