Panel - Sergi:
Sinan Ödüllü Mimarlar Programı . 2010-2012:
Mehmet Konuralp Mimarlığı


2 Nisan 2011

Mimarlar Odası'nın, Mimar Sinan anısına düzenlediği Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında verilen en büyük ödül, tüm meslek hayatı boyunca verdiği eserleri ve mimarlığa geçen hizmetleri nedeniyle bir mimara veya ortak çalışan mimarlara verilen "Sinan Ödülü"dür. Mimarlar Odası 2008 yılında, Sinan Ödülü alan değerli mimar/ların üretimlerini derlemek ve mimarlık kamuoyuna sunmak amacıyla SİNAN ÖDÜLLÜ MİMARLAR PROGRAMI'nı düzenlemeye başladı. Program, bu kapsamda mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi ve tümünü kapsayan bir kitabın yayımlanmasını kapsıyor.

2008-2010 döneminde Ziya Tanalı için düzenlenen program, 2010-2012 döneminde, 2010 yılı Sinan Ödülü sahibi Mehmet Konuralp için düzenleniyor. Seçici Kurul, Konuralp'i şu sözlerle gündeme taşıdı:

"Meslek yaşamının ilk yıllarından başlayarak gerçekleştirdiği nitelikli ve özgün yapıları ile mimarlık ortamımızda haklı ve saygın bir yer edinmesi; özgün yapılarıyla uluslararası mimarlık ortamında ülkemizi temsil etmesi; hemen hemen tüm yapıları geniş ölçüde yayımlanan ve yapıları, mesleki konuşmaları, yazıları ve uygulamalarında aradığı yüksek kaliteden taviz vermeyen kişiliği ile kendisinden sonra gelen kuşaklara örnek olması nedeniyle…"

2 Nisan 2011 tarihinde, MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu'nda düzenlenecek panelin ardından açılacak sergi, 2 - 19 Nisan 2011 tarihleri arasında, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sergi Salonu'nda izleyicisi ile buluşacak. Sergi daha sonra Türkiye kentlerinde belirlenen program dahilinde açılacak.

Sergi:
Yer :
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Sergi Salonu, Karaköy, İSTANBUL
Tarih : 2 -19 Nisan 2011
Açılış : 2 Nisan 2011, Cumartesi, 19.00

Panel:
Yer :
MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu, Fındıklı, İSTANBUL
Tarih : 2 Nisan 2011, Cumartesi, 14.00-18:30

Panel Yürütücüsü: DOĞAN TEKELİ

Uluslararası Bağlamda Mehmet Konuralp
JOHN WINTER

Mehmet Konuralp Mimarlığı Üzerine Gözlemler
DOĞAN KUBAN

Türkiye Mimarlığı Bağlamında Konuralp
AFİFE BATUR

Konuralp Mimarlığında Teknoloji ve Kent
GÜNKUT AKIN

Rol Modeli Olarak Mehmet Konuralp
HAN TÜMERTEKİN

Tasarımdan Söyleme Konuralp Mimarlığı
ELÂ GÜNGÖREN

Konuralp Tanıklığı, Kırk Yıl
BEHRUZ ÇİNİCİ

Söz MEHMET KONURALP'te

İletişim Adresi: www.mo.org.tr
Program Koordinatörü: N. Müge Cengizkan